Body Painting, Body Art, Malowanie ciał
Malowanie ciała jest formą sztuki, która ma swoje początku już od starożytnych czasów prehistorycznych, czyli od czasów pierwszego człowieka, i trwa do teraz. Sztuka ta pozwala artyście używać ludzkiego ciała, jako oryginalnego płótna, pomalowane w odpowiednio sposób może podkreślić piękno ludzkiego ciała, jak żaden inny styl sztuki. Istnieje taki pogląd, że malowanie ciała jedną z pierwszych form sztuki stosowaną przez ludzi, obok malowideł naskalnych czy ceramiki, o czym świadczą materiały archeologiczne tj. d. Ryciny, malunki naskalne czy współczesne fotografie różnych starożytnych i współczesnych plemion z Afryki, Europy, Azji i Australii. Już starożytni, używając naturalnych pigmentów z roślin i owoców, tworzyli oryginalne ozdoby ciała tj. tatuaże, piercing, zatyczki, a nawet blizny. Od dawna, bowiem wiadomo, ze malowanie ciała było ważną częścią życia codziennego i duchowego, dzięki czemu podkreślano wewnętrzne cechy(np. Teatr Kabuki), makijaże upodobniające do bogów (makijaż rytualny) i wiele naturalnych lub wojennych tematów (makijaż mezolityczny). Materiałami do ciała takimi jak henna, ochra, sadza, czyli pierwotne farby do ciała były często stosowane do malowania ciała przy takich okazjach jak: do wesela, przygotowań do wojny, śmierci lub pogrzeby. Za pomocą malunków na ciele prezentowano też pozycję, rangę przede wszystkim podczas rytuału przejścia w wiek dorosły (plemiona Afryki, Ameryki Pół, Łacińskiej, Południowej, Oceanii, Karaibów).
Wszystkie te starożytne tradycje powoli ewoluowały wraz ze wzrostem współczesnej cywilizacji ludzkiej, pozostając częścią tradycji nawet we współczesnych czasach. Niektóre przykłady nowoczesnych obrazów ciała można znaleźć w Indiach (gdzie narzeczeni ozdabiają tatuażami) oraz afro-amerykańskie plemiona indyjskie, które używają farby do ciała w wielu swoich religijnych ceremoniach.
Pierwszy współczesny bodypainting na całym ciele pojawił się w 1933 roku za sprawą bardzo znanego artysty Sr Max Factor, który swoim nowatorskim pomysłem – nagim ciałem modelki, ubranej tylko w farbę – spowodował zamieszanie i oburzenie podczas wystawy Sally Rand w 1933 World Fair Chicago. Okazało się, że zgorszenie i zamieszanie, jakie wywołał ten performance był doskonałym chwytem marketingowym i choć autor nie zdążył popularyzować malarstwa na zachodzie, nową forma sztuki zaciekawił artystów na całym świecie.
Powszechne użycie pomalowanego ciała, jako sztuki pojawiło się w latach sześćdziesiątych, gdy zachodni artyści starali się znaleźć nową drogę do wyrażania się w formie, która będzie sensacyjna i szokująca. Współcześnie bodypainting, jako kontrowersyjna forma nadal wykorzystywana jest min do promocji marki, brandu, a kolorowo wymalowanie kobiece ciała ozdabiają nie jedną okładkę pisma, event czy stoisko targowe.